Přeskočit na obsah
Domů » Otevřený dopis premiérovi

Otevřený dopis premiérovi

V Ostravě, dne 16. srpna 2022

Vážený pane premiére,

ceny energií rostou, topná sezóna za dveřmi a nervozita ve společnosti stoupá. A to nejen mezi lidmi, ale také mezi firmami. A vláda? Mlčí a nekoná. Lidé se obávají energetické chudoby a výzkumy ukazují, že pocit ohrožení má až 60 % Čechů.

Teď se k tomu přidávají firmy. Ceny energií promítající se do cen výrobků způsobují postupnou nekonkurenceschopnost. Pokud se něco nestane, čeká nás vlna krachů firem napříč ekonomikou. Co to bude znamenat je jasné – vlnu propouštění a skutečně velká spousta lidí padne až na dno. Když firmy zavřou, kde budou lidé pracovat? Lidé se mají zle, jen ještě netuší hloubku problému, který se na ně řítí.

Je to skutečně to, o co Vám jde, pane premiére?

Covid ukázal, že vládní podpora, když je rychlá, umí být i účinná. Pravděpodobně proto současná německá vláda zavádí již čtvrtý balíček opatření proti dopadu extrémních cen energií na konkurenceschopnost německých firem. A není v tom sama. Další příklady najdeme ve Francii, Španělsku, Itálii, Polsku, Irsku, Portugalsku, Řecku, Holandsku, Litvě, Finsku, Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Estonsku a na Maltě.

Jaké je Vaše řešení, pane premiére?

Vaše vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a předsednictví v EU nemůže být výmluvou žalostného stavu podpory lidí a firem uprostřed největší krize posledních let. Vaše vláda musí konat a nejlépe podle slibu, který jste dal lidem ve svém televizním projevu z června tohoto roku, kde jste řekl, že vláda nenechá nikoho padnout a nabídl jste pomocnou ruku. Kde je ta pomocná ruka? Nebo jste snad měl na mysli onu bájnou neviditelnou ruku – ruku trhu – která to za Vás vyřeší? Situaci mnoha lidí a firem by to skutečně vyřešilo, ale bohužel jednou provždy, protože nejohroženější firmy a jejich zaměstnance by to navždy vyřadilo z provozu.

Je potřeba konat, pane premiére, protože zima a konkurence buší na vrata!

Vaše další kroky neznám. Nevím, co chystáte a jak hodláte své sliby, které jste dal celému národu, naplnit, ale já nemohu zůstat nečinný. Proto Vás informuji o těch svých s vírou, že pomohou-li byť jen o píď přiblížit se k řešení, měla tato iniciativa smysl.

Moje kroky:

  1. Medializací tohoto otevřeného dopisu vyzvat všechny, kdo se obávají o holou existenci (firemní svazy, hospodářské komory, spolky) – spojme se a společně žádejme okamžité vládní řešení, protože všechny v tého zemi teď spojuje jeden problém a to jsou vysoké ceny energií.
  2. Požádal jsem o schůzku prezidenta republiky Miloše Zemana, na které chci vyjednat podporu a pomoc při aktivaci vlády. Na termínu schůzky se aktivně pracuje.
  3. Požádám členy Poslanecké sněmovny ČR o schůzku.

Pokud ani jeden krok nepovede k řešení situace, nezbývá než se spojit, aby náš hlas byl slyšet i přes zavřená okna Strakovy akademie.